Lastekaitse Liit on loonud lastele suunatud hariva advendikalendri "Targalt Internetis 2023", et pöörata tähelepanu nutiseadmete turvalisemale ja tervislikumale kasutamisele.
Iga päev esitleb joonistatud tegelane robot OTTO lastele uut teemat, mis aitab arendada digitaalset kirjaoskust ja teadlikkust. Teemade hulka kuuluvad nii arvuti kasutamise põhitõed kui ka juba natuke keerulisemad küberturvalisust puudutavad teemad. Meeles peetakse ka füüsilise tervise olulisust.
Julgustame õpetajaid kalendrit ka koolis kasutama ning lapsevanemaid kalendri sisu koos oma lastega avastama. Kalender pakub lõbusaid, harivaid ülesandeid, aidates lastel saada nutikamaks ja turvalisemaks interneti kasutajaks.
Järgmine turvalise interneti päev toimub 6. veebruaril 2024!
Järgmine turvalise interneti päev on 6. veebruaril 2024. Saadame eelinfo, et kutsume koole seda päeva tähistama ning oma asutuses koos õpilastega temaatilisi töötube läbi viima. 6. veebruaril toimub ka konverents, mille infot jagame peagi Targalt internetis projekti veebilehel.
Veebiseminar “Sekstimine ja ohud internetis, kuidas aru saada, mis pole okei”
Kutsume kuulama ja kaasa mõtlema 20.novembril kell 19.00 toimuval veebiseminaril ”Sekstimine ja ohud internetis, kuidas aru saada, mis pole ok”.
Veebinaril arutletakse:
miks noored sekstivad,
mis võivad olla sellise käitumise põhjused,
millised on riskid ning milliseid emotsionaalseid, sotsiaalseid ja õiguslikke tagajärgi see võib kaasa tuua,
milline on õiguskaitseasutuste roll veebipõhise seksuaalse väärkohtlemise vastu võitlemisel,
mida saaks lapsevanem teha.
Arutluses osalevad lastemaja peaspetsialist Hele-Riin Rebase, advokaadibüroo RASK kriminaalmenetluse valdkonna juht, vandeadvokaat Andrei Svištš, politseikapten Maarja Punak ja projekti Targalt internetis koordinaator Lastekaitse Liidust Malle Hallimäe. Vestlust juhib kommunikatsiooniekspert ja seepoleokei asutaja Marianne Ubaleht.
Ootame õptatajaid, lapsevaemaid ja vanemate klasside õpilasi TalTech KüberSeminarile, mis toimub 5. detsembril, kus käsitletakse informaatikaõpetuse aktuaalseid teemasid, tutvustatakse uusi õppematerjale ja arutletakse PISA IT-tulemuste ning muude küberturvalisusega seotud väljakutsete üle.
Seminari korraldab TalTech koostöös mitmete toetajatega, sealhulgas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Eesti Interneti Sihtasutus, Targalt Internetis projekt ja Euroopa Liit.
Uuenduskuuri on läbinud õppematerjal “Targalt internetis ABC minu koolis”
Õppematerjalide eesmärk on toetada haridustehnoloogide ja koolide sisekoolitajate teadmisi ja oskusi oma asutuses targalt internetis teemade õpetamiseks. Materjalid sisaldavad teemasid nagu digihügieen, digikoristus, süvaveeb, digitaalne heaolu, minu infovarad, paroolid ja autentimine, valeinfo, nutiseadmete turvalisus jm, mida toetavad koolitaja metoodilised juhendid. Materjalide hulgas on teooriaslaidid, töölehed nii õpetajate kui ka õpilaste jaoks, viited lisalugemiseks jpm kasulikku. Materjalide autorid on Rocca al Mare Kooli haridustehnoloog ja informaatikaõpetaja Mikk Oad ning Eduring Koolitused koolitaja Veiko Hani.
Tule õpetajate küberturvalisuse lipuvõistluse keskkonna koolitusele!
Hea õpetaja, kas soovite oma õpilastele pakkuda põnevat ja harivat kogemust küberturvalisuse maailmas? Tahate õppida, kuidas luua kaasahaaravaid ja õpetlikke ülesandeid, mis aitavad noortel arendada küberkaitselisi oskusi?
Meil on hea meel kutsuda teid osalema CTF (Capture the Flag) keskkonna koolitusele, mis on suunatud just õpetajatele. Koolitus toimub 21. novembril kell 14.00-15.00 ja on suurepärane võimalus saada ülevaade, kuidas CTF võistluskeskkond toimib ja kuidas seda saab kasutada õpetamisel.
Koolituse sisu:
Tutvustame CTF keskkonna ülesehitust ja põhimõtteid.
Näitame näidisülesandeid, mis aitavad mõista keskkonna mitmekülgsust.
Õpetame, kuidas luua enda ülesandeid, mis on nii lõbusad kui ka õpetlikud.
Jagame nippe, kuidas ülesandeid lahendada, et saaksite neid teadmisi edasi anda oma õpilastele.
Koolitus on mõeldud selleks, et inspireerida ja varustada õpetajaid teadmistega, mis aitavad kaasa õpilaste küberturvalisuse alase hariduse edendamisele.
TalTechi eestvedamisel toimuvat koolitust toetavad Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Eesti Interneti Sihtasutus, Targalt Internetis projekt ning Euroopa Liit.
KüberPuuringu eelvoor tõi kokku rekordilised 3900 osalejat!
1.10-10.11.2023 said 113 kooli õppijad ennast proovile panna KüberPuuringu eelvoorus. Kõige tugevamalt olid eelvoorus osalejate arvudega esindatud: Tallinna Mustamäe Riigigümnaasium, Pelgulinna Gümnaasium, Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium, Haabersti Vene Gümnaasium, Tallinna 53. Keskkool, Tallinna Reaalkool, Tallinna Tehnikagümnaasium, Ehte Humanitaargümnaasium ja Tõrva Gümnaasium.
Näidisülesanded KüberPuuringu eelvoorust:
Kirjuta binaarkoodis esitatud IPv4 aadress 11000000.10101000.00000000.00000001 numbriformaadis.
Dešifreeri tekst, tulemuseks on portaal kasulikest näpunäidetest inimestele nende küberturvalisuse parandamiseks. Esimene täht on õige ja see on suur „i“. IATB-CVDAEAFTGLHIIKJ.KELEM
Hetkel on käimas koolide võistkondade kinnitamine lõppvooru, mis toimub 5.detsembril. KüberPuuringut korraldab TalTech koostöös mitmete toetajatega, sealhulgas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Eesti Interneti Sihtasutus, Targalt Internetis projekt ja Euroopa Liit, Riigi Infosüsteemi Amet, Telia, Küberväejuhatus, CGI, Eesti NATO Ühing, eGA ja paljud teised.
Ülesannete vastused: 1) 192.168.0.1 ja 2) IT-VAATLIK.EE
Eesti noored osalesid European Cyber Security Challengel Norras
24.-27. oktoobril 2023 kogunesid Euroopa teravaimad noored küberkaitsjad Norrasse, Hamari linna, et osaleda prestiižikal European Cyber Security Challenge võistlusel. Eesti võistkonda esindasid Taavi Eomäe, Kristjan Variksoo, Jan Hendrik Jõgi, Angela Ikonen, Jaan Artur Viirsalu, Markus Veerbaum, Miia Isabel Anipai, Mikk Margus Möll, Jasper Rebane ja Rico-Andreas Lepp. Võistkonda saatsid kogenud treenerid ja tugigrupp, kuhu kuulusid Johannes Kadak, Triin Muulmann, Oliver Kikas, Birgy Lorenz ja Hannes Krause. Eesti Interneti Sihtasutuse toetusel ja TalTechi viidud võistlusel, näitasid Eesti noored, et nad on valmis astuma vastu kübermaailma väljakutsetele. Järgmise aasta võistlus toimub Itaalias, Tolouses.
Neli kasulikku ja huvitavat "Distantsilt targemaks" veebiseminari ootavad järelkuulamist
Klikka veebiseminari pildi peal, et avada salvestus Haridus- ja Noorteameti Youtube kanalis.
PARTNERITE TEATED
IT Akadeemia pakub võimalust osaleda kolmel IKT ümber- ja täiendõppe koolitusel
Koolitused algavad 2024. aasta alguses ning huviliseks on võimalik end märkida juba täna. Vastavalt koolitusele on osalemiseks võimalik kandideerida kas eraisikutel või ettevõtetel.
Koolitused toimuvad Euroopa Liidu NextGenerationEU "Oskuste reform ettevõtete digipöördeks" rahastusel. Koolitustel osalemine on osalejale tasuta!
Informaatika õpiampsud
Haridus- ja Noorteameti "ProgeTiigri" programmi toel on projekti "Informaatika ampsud" raames loodud 12 õppevideot III kooliastme ja gümnaasiumi õpilastele informaatika-alase huvi ja teadlikkuse tõstmiseks. Tegemist on umbes 3 minutiliste videotega, millele on H5P tööriistaga lisatud interaktiivsed küsimused. Teostajad: MTÜ Videoõps ja Eesti Informaatikaõpetajate Selts.
Seitse videot tutvustavad erinevaid IT-valdkonna erialasid nagu süsteemiadministraator, süsteemianalüütik, testija, veebidisainer, tarkvaraarendaja, andmeanalüütik ja elektroonikainsener.
Viis videot keskenduvad tehisintellektiga seotud teemade tutvustamisele. Videotes käsitletakse teemasid nagu tehisintellekti mõiste ja üldine tutvustus, tehisintellekt hariduses, teaduses, ärimaailmas ning tehisintellektiga seotud eetilised küsimused.
Videod on mõeldud kasutamiseks informaatika valikaine tundides III kooliastmes ja gümnaasiumis või ka karjääriteemade käsitlemisel klassijuhataja tunnis, eesti keele tunnis jm. Materjale võib kasutada nii individuaalseks õppimiseks kui klassis ühiselt vaatamiseks, videote vaatamisele võiks järgneda arutlemist või edasiuurimist eeldav ülesanne.
Videote sisu lähtub PRÕK ja GRÕK valikaine "informaatika" eesmärkidest, õpitulemustest ja teemadest.
Informaatika õpiampsud on loodud Euroopa Sotsiaalfondi meetme "Kaasaegse ja uuendusliku õppevara arendamine ja kasutuselevõtt" (2014-2020.1.03.15-0001) raames.
Kas oled kunagi kuulnud, kuidas keegi tellib midagi internetist ja pärast makse sooritamist on müüja kadunud kui vits vette? Suur osa ostudest sooritatakse internetipoodidest. E-poodide valik on kirju ja sotsiaalmeedia on täis kõiksugu värvilisi ja kutsuvaid reklaame. Kui tavalisest poest asju ostes saame valida endale kõige meelepärasema toote ja seejärel siirduda kassasse selle eest maksma, siis e-poodide puhul näeme ainult pilte ja jääb vaid loota, et toode päriselt kohale jõuab. Sellel korral on külas Eesti E-kaubanduse Liidu tegevjuht Tõnu Väät, kes räägib, millist kaupa saab tagastada ja mida ei saa; millisel juhul on meil õigus saada tagasi makstud summa; kuidas ära tunda petturid; kuidas tuvastada, kas internetileht on turvaline; kuidas kaitsta enda paroole, sotsiaalmeedia kontosid jm; ning mida peaksime teadma selleks, et meie õigused oleks kaitstud ja kauba kindlasti k#228;tte saaksime.
Ühel inimesel võib olla kümneid erinevaid kontosid, kuhu sisse logides on vaja sisestada parool. Kuigi meil võib olla meeles, et iga konto jaoks peab olema erinev parool, siis tihti saab mugavus võitu ja valitakse üks meeldejääv salasõna, mida kasutatakse kõikide kontode puhul. Selles Tagasi kooli e-tunnis on külas Rocca al Mare kooli haridustehnoloog Mikk Oad, kes õpetab, kuidas luua ja hallata murdmiskindlaid paroole.
Haridustöötajatele toimub 27. novembril kell 15.00-16.30 veebiseminar, kus ekspertide juhtimisel arutletaksel, mida peaks õpetaja klassiruumis kriisidest tuleneva valeinfo, šokeerivate visuaalide ja tundlike teemade käsitlemisel silmas pidama.
Kohtumise peateemad:
Sotsiaalmeedias leviva valeinfo mõju lastele ja õpetajate võimalused noorte toetamiseks.
Praktilised soovitused väga tundlike teemade käsitlemiseks klassiruumis.
Eetilised ja õiguslikud piirangud väga tundlike teemade ajakirjanduses kajastamisel ning kommenteerimisel.
Kuidas tuvastada sotsiaalmeedias hoiatavaid märke sellest, et noor on hädas ja/või kaalub enesetappu? Kuidas sekkuda?